Volný čas
RSS FeedRegion: Trutnovsko
Vrchlabí – kaple svaté Anny pod Stavidlovým vrchem
Ze strmých strání při pravém břehu Labe, nad starou cestou k někdejší kovárně v Hořejším Vrchlabí, odedávna stékají, ať za parného léta, či mrazivých zim, drobné pramínky a bystřinky.
Při úpatí toho vrchu také prýští pramen čisté, nikdy nevysýchající vody, který zachránil město i za osudného cholerového léta roku 1832, kdy se nedalo brát z městských studní ani z Labe. Vděční Vrchlabští nad pramenem, v místě, kde se nad někdejším labským stavidlem zvedá táhlé skalisko zvané Schleusenberg, vystavěli ještě téhož roku své patronce kapli – sv. Annu pod Stavidlovým vrchem.
O šíření úcty ke sv. Anně se v českých zemích zvláště zasloužili mniši augustiniáni, a kult této světice a její ochrannou moc nad Vrchlabím tedy jistě podpořili i řeholníci zdejšího kláštera. Ještě na fotografiích z počátku minulého století, vystavených dnes uvnitř kaple, svítí bílá, pečlivě udržovaná stavbička.
Na konci sedmdesátých let ale zbyla pouze její štítová zeď a cesta podél zříceniny téměř zarostla. Občanské sdružení Zdravé Krkonoše v letech 2003–2004 kapli zrekonstruovalo přesně podle historických materiálů a upravilo i celé okolí.
Studánka uvnitř kaple je obložena červeným pískovcem, zdi zdobí příběh sv. Anny Samotřetí – sytě barevné fresky výtvarnice Květy Krhánkové, šablonová malba tzv. beuronské umělecké školy, dekorativní symbolismus inspirovaný starým Egyptem.
Interiér kaple bývá osvětlen a zážitky večerních kolemjdoucích bývají jedinečné – světlo se odráží ve vodě mezi rudými kameny a pro bohatý, bublající, na dálku slyšitelný pramen studánky se říkává, že „kaple mluví“.
Při cestě vzhůru na Stavidlový vrch, směrem k obchvatu a svahům Žalého, byla opravena další, menší, takzvaná „výklenková“ kaple. Komu bývala zasvěcena, se ani v ústním podání nedochovalo, nazvána tedy byla kaplí Smíření a její stěny zvenčí zdobí symboly různých náboženství.
GPS: 50.63663593834852, 15.605326822797824
Vybrali jsme pro Vás